نگهداری ارکیده

نگهداری ارکیده

در سراسر جهان بیش از 20.000 نوع ارکیده وجود دارد و رشد آنها به عوامل مهمی بستگی دارد. گلدان مناسب، پایه خاک، آبیاری و نور همه مؤلفه هایی هستند که برای رشد ارکیده بسیار مهم هستند. با گل فروشی اینترنتی سرای گل همراه باشید تا تمام نکات نگهداری ارکیده را در اختیار شما قرار دهیم.

نگهداری ارکیده در دمای مناسب

نگهداری ارکیده ها در محیطی که 60-75 درجه فارنهایت (16 تا 24 درجه سانتیگراد) دارند بسیار ایده ال می باشد و در این دما رشد می کنند. این درجه حرارت های معتدل ، همراه با کمی گردش هوا ، به ارکیده شما اجازه می دهد تا گل های بزرگ و زیبایی داشته باشد.

نگهداری ارکیده در نور مناسب

در صورت امکان ارکیده ها باید در نزدیکی یک پنجره رو به جنوب یا شرقی نگهداری شوند. آنها به نور زیادی احتیاج دارند ، اما نه به نور مستقیم.
اگر در نزدیکی یک پنجره غربی قرار داشته باشند ، نور بسیار قوی خواهد بود ، می توانید با نصب یک پرده مناسب نور را کنترل کنید. پنجره های شمالی به اندازه کافی نور برای ارکیده شما تأمین نمی کنند.

نگهداری گل ارکیده در گلدان مناسب

ارکیده شما باید در گلدانی کاشته شود که دارای زهکشی زیادی باشد. در ته گلدان باید سوراخ زهکشی وجود داشته باشد تا مطمئن باشید که آب در انتهای گلدان تجمع نکند. اگر ارکیده شما در گلدان قرار دارد که این ویژگی را ندارد ، باید سریعا گلدان مناسبی برای آن تهیه کنید.

نگهداری ارکیده در خاک مناسب

ارکیده ها باید در خاک با زهکشی سریع کاشته شوند. ریشه ارکیده نیاز به هوا دارد. استفاده از مخلوط  پیت موس و یا پوسته تنه درختان با ترکیب مواد دیگری مانند سنگ ریزه، پرلایت، پودر زغال سنگ و کوکوپیت پیشنهاد می شود. بهتر است خاک ارکیده را از گلفروشی های معتبر فروش ارکیده تهیه کنید.
بسته به نوع خاک، مراقبت از ارکیده متفاوت خواهد بود. مخلوط مبتنی بر پوست درختان اجازه می دهد تا آب به سرعت تخلیه شود ، بنابراین ارکیده شما نیاز به آب بیشتری دارد. مخلوط پیت موس آب بیشتری را حفظ می کند ، بنابراین فاصله آبیاری باید طولانی تر باشد.

چگونه گلدان گل ارکیده را آبیاری کنیم؟

میزان آبیاری ارکیده به آب و هوا ، میزان رطوبت و گلدان بستگی دارد. ارکیده ها معمولاً باید هر چند روز یکبار آبیاری شوند. هنگامی که نوبت به آبیاری ارکیده ها می رسد ، شایع ترین اشتباه غرق کردن خاک در آب است که باعث پوسیدگی ریشه آن می شود و معمولاً در این نوع گیاه مشاهده می شود. 

از آبیاری اضافه جلوگیری کنید

برای جلوگیری از آبگرفتگی ، ارکیده خود را بر اساس میزان مرطوب بودن خاک آب دهید. به آرامی چند انگشت را به داخل خاک فشار دهید و سپس آنها را جدا کنید. اگر خاک مرطوب است ، دیگر نیازی به آبیاری ارکیده خود ندارید. اگر رطوبت ندارد ، به آبیاری احتیاج دارید.
توجه توجه ! از قرار دادن یخ در گلدان گل ارکیده خودداری کنید چراکه ارکیده گیاه گرمسیری است وگرما دوست است. بهتر است از آب هم دما با محیط استفاده شود.

نگهداری ارکیده در رطوبت مناسب هوا

اگر در آب و هوای خشک زندگی می کنید و خانه ای با تهویه مطبوع دارید ، ممکن است نیاز داشته باشید که به طور روزانه ارکیده خود را مرطوب کنید. اگر خانه شما دارای رطوبت 40-60٪ باشد ، نیازی به این کار نیست. اما برای هر چیزی کمتر از 40٪ رطوبت ، مرطوب کردن ارکیده روزانه با بطری اسپری آب توصیه می شود.

چگونه می توان از ارکیده ها پس از شکوفایی مراقبت کرد؟

همزمان با لذت بردن از شکوفه های زیبای ارکیده ، برای اینکه گیاه سالم بماند ، باید  آن را آبیاری ، تغذیه و هرس کنید. پیشنهاد می شود خاک گلدان را تعویض نمایید . این کار باعث می شود گیاه با مواد مغذی جدید شروع به رشد نماید.

گل ارکیده را چگونه بارور کنیم؟

کود برای ارتقاء شکوفایی در ارکیده خفته شما ضروری است. بسته به تنوع ، لازم است گیاهان را با کوددهی آن با کود معدنی گیاهان (20-20-20) به صورت هفتگی یا ماهانه تغذیه کنید.

هرس

پس از خشک شدن گل ، ساقه باید هرس شود. می توانید سنبل گل قدیمی را در نزدیکی پایه ساقه برش دهید. برای یک ارکیده نادر است که در همان ساقه شکوفا شود.

شکوفه دهی دوباره

اگر از ارکیده خود طبق دستورالعمل مراقبت می کنید ، باید طی شش تا نه ماه دوباره رشد کند. پس از این مدت اگر ارکیده شما در حال شکوفه دهی نیست ، احتمالاً به علت یکی از این هشت عامل است:

۱- نور کافی نیست

۲- نور بسیار زیاد است

۳- درجه حرارت اشتباه است

۴- کود خیلی کم و یا خیلی زیاد است

۵- تعویض خاک درست انجام نشده است

۶- الان فصل گلدهی نیست

۷- خیلی کم آب است

۸- آب خیلی زیاد است

دانستن نحوه دوباره شکوفا کردن ارکیده ها مهارتی است که باید تمرین کنید. بهتر است قبل از اقدام به هر کاری، تمام عوامل ذکر شده را بررسی کنید.

ارکیده ها چه مدت زندگی می کنند؟

ارکیده ها با مراقبت مناسب می توانند سالها و حتی ده ها سال زندگی کنند. چرخه عمر یک ارکیده شامل یک شکوفه اولیه (معمولاً در پاییز) ، یک دوره خفته و یک رشد مجدد است. اگر از ارکیده مراقبت شود ، پس از آن مراحل هر چند ماه یکبار تکرار می شود.

اکنون که می دانید چگونه به درستی از ارکیده ها مراقبت کنید ، گیاهان زیبای ارکیده ما را ببینید و یکی از آنها را برای خانه خود و یا عزیزان دلتان تهیه کنید و از اصالت و ظرافت ارکیده لذت ببرید.

مراجع :

Better Homes and Gardens – American Orchid Society – Wikihow – Orchids Made Easy

گلفروشی اینترنتی سرای گل
ارسال گل و هدیه به سراسر جهان

www.sarayegol.com